Masal Bahçesi – HanaBox Kids Mayıs

K10

Senin Masal Bahçen

Bu ay HanaBox Kids kutularımızda bir bahçe, biraz hayal, biraz renk ve çiçek var. Canlı kesme çiçeklerle mini bir bahçe yaratabilir ve oyunlara katabilirsiniz. Çiçeklerimizi tanımayı, parçalarını incelemeyi de ihmal etmeyin.

Çiçekler size ulaştığında minik bir bardağa su koyup onları içinde iyice su çekmeleri  için serin bir yerde bir süre bekletirseniz uzun yoldan gelmiş baygın halleri düzelecektir.

Önce biraz çiçeklerden bahsedelim: Kutuda açık pembe renkte minik karanfiller var. Bu karanfilleri ortadan (bir yetişkin yardımı gerekebilir) keserek hem açmış olanları hem de tomurcuk halindekileri inceleyebilirsiniz. Çiçeğin yapısı ile ilgili güzel bilgilere buradan > http://www.bbc.co.uk/education/guides/zs7thyc/revision ulaşabilirsiniz. Canlı pembe renktekiler de yine karanfil familyasından ‘hüsnü yusuf’ adı verilen çiçeklerdir. Turuncu minik tomurcuklu ve çiçekli olanlar yaprağında bolca su tutabilen sukulent ailesinden Kalanchoe çiçekleri. Yeşil ponpon gibi olan krizantemlere adını veren karakter Muppet Show karakteri ‘kermit’. Sizce de rengi aynı değil mi? 🙂  Koyu yeşil yapraklar ruskos adında bir çalı türü, yuvarlak yapraklı gri-yeşil dallar ise okaliptüs. Okaliptüsün kokusunu tanıyacağınızdan eminiz. Şekerlemelerde, sakızlarda kullanılan bir yağ bu bitkiden elde ediliyor. Siz de kokusunu iyice çıkarmak ve hatta yağı görebilmek için bir iki yaprağını koparın ve elinizde kırın, buruşturun. Böylece açığa çıkan yağın enfes kokusunu alabilirsiniz.

K1

Kutudan iki parça yeşil çiçek süngeri (oasis) çıkacak. Bunları kendisinden büyük ve derince bir kaba bir miktar su doldurarak üstten suya bırakın ve birkaç saniye içinde tamamen ıslanmasını bekleyin. Bu sırada dikkatli tutun, formunu koruması iyi olur. Altına naylon parçayı yerleştirerek ıslak süngerleri kutunun alt kısmına koyun. Çiçekleri tutacak olan bu temeldir. Süngerle ilgili iki önemli uyarımız var: 1.Küçük çocukların parçalayıp ağzına sokmadığından lütfen emin olun. 2.Çiçekleri batırdıkça bir miktar su sızar, bu nedenle çalışmanızı ıslanması sorun olmayan bir ortamda yapın. (tüm çiçekler saplandıktan sonra su sızdırması durur, ama biraz eğerek önden suyu akıtırsanız başka yerleri ıslatmayacağından emin olabilirsiniz)

Herkesin elindeki farklı materyalleri kullanarak kendi masal bahçesini oluşturması HanaBox Kids kutularının en büyük amacı. Biz burada size kendimiz nasıl yaptığımız anlatacağız. Bu yöntemleri öğrendikten sonra kendi enfes bahçelerinizi düzenlemenizi diliyoruz.

İlk olarak yeşil yaprakları resimdeki gibi öne doğru yönlenecek şekilde batırdık. Süngere batırırken bir defada belirlediğiniz yere koymaya özen gösterin, çünkü çok delik oluşursa çiçekleri sağlam tutamaz. Her çiçeği 1 cm kadar derine batırmanız gerekir.

K3

Sonra içimizden geldiği gibi çiçeklerimizi yerleştirmeye devam ettik. Aşağıdaki resimlere bir göz atın bakalım neler olmuş!

K4K6

Minik ahşap çubukları güçlü bir makasla kesip beyaz tutkalla birbirine yapıştırarak kendinize bir çit de oluşturabilirsiniz. Bizimki çiçeklerin hemen yanına yerleşti.

K7

Kalan boşluklara da yosunları koyduk. Biraz da deniz kabukları. Masal bahçesini bitirmemize az kaldı.

K9

Eğlencenizi daha da katlamak için ahşap kutunuzu boyayabilirsiniz. Arka plana masalınızda olmasını istediğiniz  renkleri, şekilleri çizebilirsiniz, pamuk parçalarından bulutlar yapıştırabilirsiniz. Kutunun yanları ve arkası da resim için gayet uygun. Dedik ya herkes kendi masalının içinde kaybolsa biraz…

Çiçekler çok sıcak olmayan ortamlarda 4-5 gün kadar canlı kalır, sonra solmaya başlar. Koyu yeşil ruskos yaprakları çok uzun süre dayanır. Yosunun ömrü ise sonsuz! Bahçenizdeki işi bittikten sonra onu suyla iyice ıslatıp bir gün beklettikten sonra yeşillerinin ne kadar canlandığını gözlemleyin. Bunun sebebi yosunun kuruduğunda renginin solarak kahverengine dönmesidir, ancak hiçbir zaman ölmez. Islak, nemli ve serin alanlara yerleştiği anda tekrar canlı yeşillerine bürünür ve yavaş yavaş çoğalmaya başlar. Bir sonraki orman yürüyüşünüzde yosunların en çok sevdiği bu ortamda nasıl yer bulduğunu araştırın.

HanaBox kutularıyla nefis masallarda kaybolmanızı diliyoruz 🙂 Yaptıklarınızı instagram ve facebook’ta paylaşırsanız çok seviniriz. Hashtag  #hanabox .

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir