HanaBox Mini Ocak 2017 Düzenleme

MiniOcak

Malzemeler: Cam kap (kabınızı sadece üyelik başlangıcında size ulaştırıyoruz, bir sonraki kutunuz için lütfen camınızı saklayın), oasis (çiçek süngeri), yapraklar ve çiçekler.

Süngerin suda kendi kendine su çekerek ıslanması önemlidir, bu nedenle su doldurduğunuz başka bir kasenin veya kabın içine bırakıp suyu çekerek dibe batmasını bekleyin. Yaklaşık 2-3 dakika sürebilir. Suyu çekmeye başladığını göreceksiniz. Rengi koyulaşacaktır. Tamamen ıslandıktan sonra cam kabın içine sıkı bir şekilde yerleştirin.

Düzenlemenizin içine bir-iki parmak kadar su ilave ederseniz çiçekler bu sudan beslenerek bir miktar daha uzun yaşayacaklardır. Bu noktada suyu da ilave edebilirsiniz.

Artık çiçekleri saplamaya hazırsınız. Önce yaprakları bardağı çevreleyecek şekilde süngere batırın. Bunu yaparken iki noktaya dikkat etmeniz gerekecek. Birincisi, çiçek sapının çapraz iyi bir kesiğe sahip olması. (Bıçakla kesilmesi en iyi sonucu veriyor ama daha güvenli işlem yapmak isterseniz makasla tekrar bir iki cm kesebilirsiniz. Bunun için kullanılan çiçek kesme makaslarından edinmeniz en iyi yol olacaktır.) İkincisi 2 cm kadar kısmının süngere girmesi. Her bir yaprağı veya çiçeği bir kere saplamaya özen gösterin. Çıkarıp tekrar tekrar denemeler yaparsanız süngerde birçok delik oluşur ve bu deliklerden hava gireceği için çiçeklerin ömrü kısa olur.

M01a

Yapraklarla bir temel oluşturduktan sonra düzenlemenizi üstten bakıldığında dengeli şekilde dizilmiş dondurma topları gibi hayal edin ve ilk çiçeği –pembe gülü- bunlardan biri olacak halde saplayın.

M01b

Bir sonraki çiçeğimiz açık pembe erengüller.  Bunları da gülün  diğer tarafına farklı bir açı yaratacak şekilde saplayın. Tüm çiçekler ve yaprakların ortada bir merkezden çıkıp doğal olarak yanlara doğru açı aldığını hayal ederek yönleri tespit edin.

M01c

Ve son olarak da boş kalan yerlere pembe minik çiçekli wax (chamelaucium) ilave edin. Lavantalarla renklendirin.

M01d

Dilerseniz kutudan çıkan renkli kağıtları katlayarak camınıza sarabilir, etrafını da yine kutunuzdan çıkan kurdele/iple bağlayabilirsiniz.

M01f

Çiçeklerinizin vazo ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?

Vazonuzu kalorifer üzerine veya direk güneş alan mekana yerleştirmeyin. Unutmayın ki kesme çiçekler serin yerde uzun süre dayanırlar.

Hazırladıklarınızı sosyal medyada paylaşırken #hanabox hashtagi kullanırsanız çok seviniriz.

Keyifle, çiçekle, renkle geçireceğiniz bir ay dileriz…

Düzenlemeye ait fotoğrafları da blog sayfamızda bulabilirsiniz.     blog.hanacicek.com

 

 

One thought on “HanaBox Mini Ocak 2017 Düzenleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir