Hanabox Local Şubat 2017 Düzenleme

L02i

Kutudan çıkan çiçeklerinizi nasıl düzenleyebilirsiniz?

Malzemeler: Yeşillikler (bu ay henüz açmamış mimozalar ve manolya dalları bulunuyor), ay çiçeği, beyaz, sarı ve pembeli erengüller, beyaz hüsnü yusuflar (‘Dianthus Barbatus’ karanfil ailesinden bir çiçek) ve poşette çiçek besini.

Çiçekleri düzenleyeceğiniz vazonuzun yüksekliği sizin seçiminize göre değişebilir, ancak Local kutularımızın içeriği orta boy bir çiçek düzenlemesidir ve ortalama 15-20 cm boyunda bir vazoda iyi duracaklardır. Vazonuza 10 cm kadar su doldurun ve çiçek besininin içine katarak karıştırın. Üzerinde ölçü bilgisi vardır. Bu çiçek besini suyun kirlenmesine sebep olan bakterilerin üremesini engellerken şeker içeriğiyle de çiçeklerin ihtiyacı olan besini karşılamaktadır.L02a

Çiçekleri vazoya yerleştirmeden önce altta kalan yaprakları almalısınız. Bu yapraklar kalırsa suyun çok çabuk kirlenmesine sebep olacaktır. Mimozaların alt dallarında evinizin farklı köşelerinde minik cam bardaklara koyarak kullanabileceğiniz pıtırlar vardır, onları da değerlendirmeyi unutmayın. Bundan sonra 2 cm kadar saplarından kesmeniz faydalı olur, çünkü yeni açılan su kanallarından daha iyi su çekerler. Kalın ve sert saplı çiçekleri keserken bir bahçe makası kullanabilirsiniz. Daha ince ve yumuşak çiçekleri çiçek makasıyla kesebilirsiniz. Eğer elinizde bunlardan yoksa Bauhaus gibi büyük marketlerde bulabilirsiniz.

L02b

Önce yeşil manolya ve mimoza dallarını vazonuza yerleştirerek başlayın. Bunu yaparken saatin 12 – 3 – 6 – 9 eksenini düşünerek bu noktalara yerleştirin. Sapların birbirine çapraz yerleşmeye başladığını göreceksiniz.

L02c

Bir başka alternatif de tüm çiçekleri elinizde bir araya getirerek tamamlandığında buketi vazoya yerleştirmek olabilir. Ancak bu yöntem ilk bahsedilenden biraz daha yatkınlık gerektirir. Her ay gelen çiçeklerinizle her iki yöntemi de deneyerek bu konuda uzmanlaşabilirsiniz.

L02d

Çiçekleri keserken dikkat etmeniz gereken bir nokta da kesimi çapraz yapmak olacak. Kesik yüzey ne kadar geniş olursa çiçeğin su çekme kapasitesi de o kadar artar. Kesme işlemini çiçeği yerleştirmeden hemen önce yapın. Kes – Yerleştir.

L02e

 

L02f

Sonraki adımda büyük çiçeğimiz olan ay çiçeğini ortalarda istediğiniz bir yere yerleştirin. Yanına beyaz hüsnü yusufları yine istediğiniz boşluklara yerleştirin. Sonra da sarı, beyaz ve pembeli erengülleri ekleyin. Boşlukları doldurmaya ve ahenkli bir karışım yaratmaya çalışın. Bazen yer değiştirerek veya bir noktaya geri dönüp tekrar başlayarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

L02g

 

L02h

 

L02i

Çiçekleriniz hazır olduktan sonra vazodaki ömrünü uzun tutabilmek için kalorifer yanında veya direk güneş alan yerlerde bırakmamaya özen gösterin. İki günde bir vazoyu boşaltıp iyice yıkayıp çiçekleri taze bir kesikle yeniden yerleştirirseniz çok daha uzun süre seyredebilirsiniz.

Bazı çiçekler diğerlerinden daha önce bozulacaktır. Onları düzenlemeden çıkarın ve her seferinde kendinize yeni bir çiçek hazırlayın. Daha küçük boylarda vazolar da bunun için kullanışlı olacaktır. Bazen tek bir dal çiçeği dar bir vazoya veya dekoratif bardaklara yerleştirmek de harika bir görsellik kazandırabilir.

Hazırladıklarınızı sosyal medyada paylaşırken #hanabox #hanaflowerbox hashtagi kullanırsanız çok seviniriz.

Keyifle, çiçekle, renkle geçireceğiniz bir ay dileriz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir