Hanabox Local Ocak 2017 Çiçek Aranjmanı

Hanabox Local - Ocak 2017

Malzemeler: Yeşillikler (her kutumuzda farklı türde yapraklar, dallar, bazen çamlar, bazen üzümlü lükstürm, manolya yaprağı vs. bulunuyor), süs lahanaları, mor(lila), pembe lisyantuslar, yeşil çan çiçekleri (‘Moluccela Laevis’ ve ‘Bells of Ireland’ da deniyor) ve poşette çiçek besini.

Çiçekleri düzenleyeceğiniz vazonuzun yüksekliği sizin seçiminize göre değişebilir, ancak ortalama 15-20 cm boyunda bir vazoda iyi duracaklardır. Vazonuza 8-10 cm kadar su doldurun ve çiçek besininin içine katarak karıştırın. Üzerinde ölçü bilgisi vardır. Bu çiçek besini suyun kirlenmesine sebep olan bakterilerin üremesini engellerken şeker içeriğiyle de çiçeklerin ihtiyacı olan besini karşılamaktadır.

Çiçekleri vazoya yerleştirmeden önce altta kalan yaprakları almalısınız. Bu yapraklar kalırsa suyun çok çabuk kirlenmesine sebep olacaktır. Bundan sonra 2 cm kadar saplarından kesmeniz faydalı olur, çünkü yeni açılan su kanallarından daha iyi su çekerler. Kalın ve sert saplı çiçekleri keserken bir bahçe makası kullanabilirsiniz. Daha ince ve yumuşak çiçekleri çiçek makasıyla kesebilirsiniz. Eğer elinizde bunlardan yoksa Bauhaus gibi büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Çiçekleri keserken dikkat etmeniz gereken bir nokta da kesimi çapraz yapmak olacak. Kesik yüzey ne kadar geniş olursa çiçeğin su çekme kapasitesi de o kadar artar. Kesme işlemini çiçeği yerleştirmeden hemen önce yapın. Kes – Yerleştir.

Önce yeşil sarmaşıkları ve mazı dallarını vazonuza yerleştirerek başlayın. Bunu yaparken saatin 12 – 3 – 6 – 9 eksenini düşünerek bu noktalara yerleştirin. Sapların birbirine çapraz yerleşmeye başladığını göreceksiniz. Sonraki adımda iki büyük çiçeğimiz olan süs lahanalarını istediğiniz yerlere yerleştirin. Yine çapraz bir konumlanma olmalı. Aradaki boşluklara da pembe, lila (mor) lisyantusları yerleştirmeye devam edin. Boşlukları doldurmaya ve ahenkli bir karışım yaratmaya çalışın. Bazen yer değiştirerek veya bir noktaya geri dönüp tekrar başlayarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Bir başka alternatif de tüm çiçekleri elinizde bir araya getirerek tamamlandığında buketi vazoya yerleştirmek olabilir. Ancak bu yöntem ilk bahsedilenden biraz daha yatkınlık gerektirir. Her ay gelen çiçeklerinizle her iki yöntemi de deneyerek bu konuda uzmanlaşabilirsiniz.

Çiçekleriniz hazır olduktan sonra vazodaki ömrünü uzun tutabilmek için kalorifer yanında veya direk güneş alan yerlerde bırakmamaya özen gösterin. İki günde bir vazoyu boşaltıp iyice yıkayıp çiçekleri taze bir kesikle yeniden yerleştirirseniz çok daha uzun süre seyredebilirsiniz.

Bazı çiçekler diğerlerinden daha önce bozulacaktır. Onları düzenlemeden çıkarın ve her seferinde kendinize yeni bir çiçek hazırlayın. Daha küçük boylarda vazolar da bunun için kullanışlı olacaktır. Bazen tek bir dal çiçeği dar bir vazoya yerleştirmek de harika bir görsellik kazandırabilir.

Hazırladıklarınızı sosyal medyada paylaşırken #hanabox hashtagi kullanırsanız çok seviniriz.

Keyifle, çiçekle, renkle geçireceğiniz bir ay dileriz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir