HanaBox Local Şubat 2017 Düzenlemesi

HanaBox Local Şubat

Bu ay çiçeklerinizi nasıl düzenleyebilirsiniz?

L02a

Malzemeler: Yeşillikler (bu ay henüz açmamış mimoza ve manolya dalları bulunuyor), ayçiçeği, beyaz, sarı ve pembeli erengül, beyaz hüsnü yusuf (‘Dianthus Barbatus’ karanfil ailesinden bir çiçek) ve poşette çiçek besini.

Besini vazonuzdaki temiz suya döküp iyice karıştırın. Ölçü bilgisi poşetin üzerinde bulunmaktadır.

L02b

Çiçekleri vazoya yerleştirmeden önce altta kalan yaprakları almalısınız. Bu yapraklar kalırsa suyun çok çabuk kirlenmesine sebep olacaktır. Mimozaların alt dallarında evinizin farklı köşelerinde minik cam bardaklara koyarak kullanabileceğiniz pıtırlar vardır, onları da değerlendirmeyi unutmayın. Bundan sonra 2 cm kadar saplarından kesmeniz faydalı olur, çünkü yeni açılan su kanallarından daha iyi su çekerler. Kalın ve sert saplı çiçekleri keserken bir bahçe makası kullanabilirsiniz. Daha ince ve yumuşak çiçekleri çiçek makasıyla kesebilirsiniz. Eğer elinizde bunlardan yoksa Bauhaus gibi büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Çiçekleri keserken dikkat etmeniz gereken bir nokta da kesimi çapraz yapmak olacak. Kesik yüzey ne kadar geniş olursa çiçeğin su çekme kapasitesi de o kadar artar. Kesme işlemini çiçeği yerleştirmeden hemen önce yapın. Kes – Yerleştir.

L02c

Önce yeşil  manolya ve mimoza dallarını vazonuza yerleştirerek başlayın. Bunu yaparken saatin 12 – 3 – 6 – 9  eksenini düşünerek bu noktalara yerleştirin. Sapların birbirine çapraz yerleşmeye başladığını göreceksiniz.

L02d

Sonraki adımda  büyük çiçeğimiz olan ay çiçeğini ortalarda istediğiniz bir  yere yerleştirin.

L02e L02f L02g

Yanına beyaz hüsnü yusufları yine istediğiniz boşluklara yerleştirin.

L02h

Sonra da sarı, beyaz ve pembeli erengülleri ekleyin. Boşlukları doldurmaya ve ahenkli bir karışım yaratmaya çalışın. Bazen yer değiştirerek veya bir noktaya geri dönüp tekrar başlayarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

L02i

Çiçekleriniz hazır olduktan sonra vazodaki ömrünü uzun tutabilmek için kalorifer yanında veya direk güneş alan yerlerde bırakmamaya özen gösterin. İki günde bir vazoyu boşaltıp iyice yıkayıp çiçekleri taze bir kesikle yeniden yerleştirirseniz çok daha uzun süre seyredebilirsiniz.

Bazı çiçekler diğerlerinden daha önce bozulacaktır. Onları düzenlemeden çıkarın ve her seferinde kendinize yeni bir çiçek hazırlayın. Daha küçük boylarda vazolar da bunun için kullanışlı olacaktır. Bazen tek bir dal çiçeği dar bir vazoya veya dekoratif bardaklara yerleştirmek de harika bir görsellik kazandırabilir.

Hazırladıklarınızı sosyal medyada paylaşırken #hanabox #hanaflowerbox hashtagi kullanırsanız çok seviniriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir