HanaBox Kutudan Çıkan Çiçeklere İlk Bakım

L02a

Evinize Ulaşan HanaBox Çiçekleri İçin İlk Yapmanız Gerekenler

Üreticiden geldikten sonra elimizde iyice sularını çeken çiçekler bir kere de sizlere ulaşmak için yola çıkıyor ve kargoda 24 saat süren susuzluk çekiyor. Bu nedenle de elinize ulaştığında biraz baygın görünebilirler. Yaz aylarında daha dramatik sonuçları da olabilecek. O mevsimde susuzluğa en dayanıklı çiçekleri kutuda bulacaksınız.

Peki ilk bakım nedir? Ne yapmalısınız?

Çiçekleri alır almaz hazırlayamıyorsanız bile suya yerleştirip bekletmeniz gerekir. Bunun için temiz bir vazoya 10-12 cm kadar su ekleyin ve kutudan çıkan çiçek besinini litre hesabına göre suyunuza ekleyin ve karıştırın. Bir poşet 1 litre su için uygundur. Sonra çiçekleri sapından 2 cm kesin ve suya koyun. Keserken çapraz olmasına dikkat ederseniz daha çok su çekebilir. Sapı sert olmayan çiçekleri keskin bir bıçakla kesmek her zaman en iyisidir, ancak bunu yapamıyorsanız çiçek makası ile kesebilirsiniz. Sert saplıları ise elinizde kırarak suya yerleştirebilirsiniz. Suyun altında kalan kısımlarında yapraklar olmamasına özen gösterirseniz bu da suyun daha temiz kalmasını sağlar. Serin, güneşi direk almayan bir yerde 1 saat kadar bu suda bekleyen çiçekler gerekli suyu çeker ve formuna kavuşur.Bu halde düzenlemeniz için hazırlardır.

 

Çapraz kesim

L02f

Alt yaprakların alınması
Alt yaprakların alınması

Vazonuzda düzenleme hazırladıktan sonra 2 günde bir suyunu döküp vazoyu deterjanla yıkamalı, yeni su koyduğunuzda saplarını tekrar 2 cm keserek çiçekleri yerleştirmelisiniz. Bu arada bozulan dallar olduysa mutlaka çıkarın.

Çiçeklerinizi serin ve güneş ışığı altında kalmayan yerlerde tutun. Lamba altında duran çiçekler de fazlasıyla ısınırlar ve çabuk bozulurlar. Gece serinliğinden faydalanmak için (5 derece üstünde olmalı) çiçekleri gece dışarıda bırakabilirsiniz.

Yeşil süngerle hazırladığımız düzenlemeler için de ufak notlarımız olacak: Süngerin ıslanması için kendisinden büyük ve derin bir kaba su doldurarak içine bırakın. Kesinlikle bastırmayın. Suyu yavaş yavaş çekmesi önemlidir.

IMG_4868 IMG_4867

Hazırlayacağınız vazonuzun içine süngeri yerleştirdikten sonra su ilave etmenizi tavsiye ederiz, çünkü süngerdeki su tamamen emilemez ve ısıyla beraber de bir miktar buharlaşır.

Gün geçtikçe düzenlemenizdeki bazı çiçekler bozulmaya başlayacaktır. Onları çıkararak yeni ve daha küçük düzenlemeler hazırlayın. Bu amaçla evinizde birkaç boy vazo bulundurabilirsiniz. Bazen kaseler, bardaklar, hatta mumluklar da vazoya dönüşebilir. Hayal gücünüzü çalıştırmak eğlenceli olacaktır.

Keyifli dakikalar dileriz…

HanaBox

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir